Uzmanlar grip aşısı daveti yaptı, vatandaşlar fiyatı değerli buldu

sagliksal

Aktif Üye
Tüm Eczacı Patronlar Sendikası (TEİS) Lider Yardımcısı, eczacı Burak Kaan Seyrekbasan, geçen yıl aşı tedariğinde yaşanan badirelerden daha sonra bu sene 3 başka grip aşısı geleceğini ve içeriklerinin birebir olduğunu belirtirken Aile Tabibi Canan Tanrıver da, “Bu yıl bakanlığımız grip aşıları konusunda geçen yıla nazaran daha tedarikli. Zannediyorum 2,5 milyon doz grip aşısı piyasaya verildi” diyerek vatandaşlara aşı yaptırmaları davetinde bulundu.

Covid-19 ile bir arada ehemmiyeti artan grip aşısı bu yıl da gündemde. Tamamı yurt haricinden geldiği için geçen yıl yaşanan tedarik sorunun bu yıl da yaşanıp yaşanmayacağını, aşıya ne vakit nasıl ulaşabileceğini eczacı Burak Kaan Seyrekbasan ve aile doktoru Aile Tabibi Canan Tanrıver anlattı. Vatandaşlar ise aşının fiyatını değerli buldu.

Eczacı Seyrekbasan, kış mevsiminin yaklaşmasıyla bir arada grip hadiselerinin artmadan vatandaşlara aşılarını vaktinde yaptırmaları için uyardı. Seyrekbasan, grip aşısının Covid-19 periyodunda kıymetli hale gelirken vatandaşın ilgisinin de arttığını söylemiş oldu.

“Aşının koruyuculuğu 7-8 ay”

Seyrekbasan, Covid-19 devrinde ilginin arttığı grip aşısıyla ilgili merak edilenleri şu biçimde anlattı:

Her sene aşıların eylül, ekim, kasım aylarında uygulanması gerekiyor. En yanlışsız periyot budur. esasen koruyuculuklarının 7-8 ay olduğunu düşünürsek Mayıs ayına kadar bu koruyuculuğun olması lazım. Vatandaşlar da artık bunu biliyorlar bir müddetdir eczanemize gelip grip aşısını sormaya başladılar ‘aşılar geldi mi gelecek mi, yapabilecek miyiz, kimler olacak, SGK aşıları ödüyor mu’ üzere sorular başladı. Sanırım birkaç gün ortasında de aşılarımız gelmeye başlayacak.”

“Grip aşısını 6 aylık bebeklerden başlayarak, gebeliğin birinci 3 ayı hariç tüm hamilelere de aşı yapabiliyoruz. Onun dışındaki tüm vatandaşlarımız aşı olabiliyorlar. Vatandaşlarımızın bilhassa bu sene de aşı olmalarını istiyoruz. Öncelikli küme 65 yaş üstü. Biz Koronavirüste de bunu yaşadık. Bu kümeye dahil olabilecek öbür şahıslar ise kronik rahatsızlığı olan herkes. Her yaş kümesi da öncelikli grip aşısı olmak durumunda.”

“3 başka grip aşısı gelecek bir tanesi SGK geri ödeme kapsamında”

“Gelecek aşı sayısını bilmiyoruz. Sanırım bakanlık bununla ilgili daima sayıları güncelliyor. aslına bakarsanız dünyada bunun arzı kısıtlı. O yüzden üretim pek ülkelere aşı gönderiliyor. Bakanlık da sanırım bu sene bunun pazarlığını yapmıştır. Bu sene duyduğumuz kadarıyla üç başka firma ile mutabakat yapılmış. Ülkemize 3 başka grip aşısı gelecek. Farklı firmaların ürettiği fakat içeriklerinin birebir olduğu aşılar bunlar. Bir tanesi SGK geri ödeme kapsamında olacak. Öbür iki tanesi ise ödeme kapsamı haricinde vatandaşlarımız bunları fiyat vererek alabilecekler. Aşılardan birinin fiyatı 85 lira oburu de sanırım 110 lira civarında bir fiyat belirlenmiş bu iki aşı için. Bunlar fiyatlı olarak alınabiliyor.”

“Grip aşısında bir yan tesir beklemiyoruz”

Grip aşısında bir yan tesir beklemiyoruz. Yani milyonda bir yumurta alerjisi olanlarda kimi yan tesirler görülebiliyor. Onun dışında grip aşısı yan tesiri olan bir aşı değildir. Geçen sene hangi tarihte aşı olduğuna bakılmaksızın bu sene herkes Eylül ayından itibaren aşısını olabilir. SGK bu mevzuda düzenleme yapacaktır. her insanın aşısı Eylül, Ekim ayından itibaren yapılabilir. Geçen yıl da durum bu biçimdeydi, fakat geçen sene aşı sayısı eksikti o yüzden birtakım hastalarımıza aşılarını epey geç verdik. Hatta ocak ayına sarkan hastalarımız oldu. Umarım bu sene o denli olmaz, aşılarımızı ekim ayı içerisinde tamamlamış oluruz.”

“Grip aşısına olan ilgi Covid-19 ile bir arada arttı”

“Grip aşısına olan ilgi Covid-19 ile bir arada arttı. Zira Covid-19’dan epeyce korktuk. Bir de bunun üzerine grip rahatsızlığı olmak istemiyoruz. O yüzden vatandaşlarımız bu hususta haklı olarak tasaları var. 2 yıldır grip aşısına yönelim daha fazla. Lütfen hepimiz grip aşımızı yaptıralım. Toplum sıhhati için bizim sıhhatimiz, ailemizin sıhhati için fazlaca değerli.”

“Grip için risk periyoduna girildi”

Aile Tabibi Canan Tanrıver, kış periyodunun yaklaşmasıyla bir arada grip için risk devrine girildiğine dikkat çekerek hastaların reçete ile eczaniçin aşılarını talep edebileceklerini söylemiş oldu. Tanrıver, “Hastalarımız reçete edilmiş olan grip aşılarını eczaniçin talep ediyorlar. Eczaniçin bir daha soğuk zincirle birlikte getirdikleri zira her aşının kesinlikle koruyuculuğunun bozulmaması için uygun şartlarda nakledilmesi gerekiyor bize kadar. Biz bu aşıların yalnızca uygulamasını yapıyoruz hastalarımıza. Uygulamanın yanı sıra da bir daha resmi olarak sistemde aşının yapıldığına dair kişinin sıhhat bilgi formuna biz bunu kaydediyoruz. Resmi olarak bunları kayıtta gorebiliyorsunuz.” dedi.

Bilhassa 65 yaş üstünde olan hastaların risk kümesinde olduğunu belirten Tanrıver, “Kronik hastalığı olan şahıslara, kardiyak hastalığı, tansiyon hastalığı, şeker hastalığı üzere hastalığı olanlara biz grip aşısını uyguluyoruz. bir daha kan taşlığı yahut rastgele bir hastalıktan dolayı immun sistemini, bağışıklık sistemini zayıflatan bir tedavi alan bireylere de biz grip aşısı uygulama konusunda son derece hassasız.” dedi.

“Mutlaka hem grip birebir vakitte Covid-19 aşılarını olsunlar”

“Grip aşısı, Koronavirüsten korumuyor. Grip aşısı ile Koronavirüs aşısı birbirinden farklı aşılar.” diyerek iki aşınında yapılması gerektinin altını çizen Tanrıver şu ayrıntıları verdi:

“Biz hastalarımızın her iki aşıyı da olmasını epey önemsiyoruz. Grip aşıları yalnızca Influenza gribinden koruyor. Koronavirüs aşısı ise Covid-19’a karşı koruyor. Kesinlikle bireyler hem grip aşılarını olsunlar birebir vakitte Covid-19 aşılarını olsunlar. Zira Koronavirüs grip enfeksiyonuyla birlikte seyredebiliyor. Ya da grip enfeksiyonun üstüne grip enfeksiyonu da eklenebiliyor. bu biçimde olduğu vakit bu iki enfeksiyon hayli ağır kaidelerde geçirilebilir. O yüzden aşının koruyuculuğu burada değerli. Zira her iki hastalığa karşı da direkt bir tedavi yok. Yalnızca korunma tedbirleri kelam konusu olabilir.”

“Bu yıl grip aşısı ile ilgili bir sorun çıkacağını düşünmüyorum”

Bu yıl bakanlığın grip aşıları konusunda geçen yıla göre daha tedarikli olduğunu aktaran Tanrıver, piyasa verilen aşılar hakkında şu değerlendirmeleri yaptı:

“Zannediyorum 2,5 milyon doz grip aşısı piyasaya verildi. ötürüsıyla daha fazla beşere ulaşabilecek. Erken devirde üstelik grip aşısı eczanelerde tedarik edilebilir durumda. Bu sene grip aşısı istikametinden bir sorun çıkacağını zannetmiyorum. Daha evvelki uygulamalarda yılda bir olacak biçimde genel olarak sistem bu türlü kurgulandığı için geçen yıl ocak ayında olan aşılamalar 8-9 ay kadar koruyuculukları var. O yüzden sistemdeki bu yanılgı giderilecek yakın bir vakitte. Çok kısa vakitte onların da problemleri çözülecek.”

“Aşı bilhassa bulaşıcı hastalıklardan korunmamızı sağlayan en kıymetli faktör o yüzden her insanın kesinlikle gerektiği devirlerde aşılarını olmasını istiyoruz. Koronavirüs açısından da son derece yüz güldürücü bir biçimde süratli bir bağışıklama periyoduna geçtik. Bütün Türkiye’deki aşı skalamız yüksek oranlarda olsun. Biz Koronavirüs enfeksiyonunu bertaraf edelim.”

Vatandaşlar aşıyı kıymetli buldu

Grip aşısı konusundan aile tabipleri ve eczacıların ortak davette bulunduğu risk kümesinde olan vatandaşlar ise aşı olma konusunda şimdilik temkinli. Vatandaşların grip aşısına bakış açısı ise şöyleki:

76 yaşında olduğunu belirten bir vatandaş “Eşim sormuş bugün daha gelmemiş. Paralı olanı varmış. Oluyoruz. 10 yıldır eşim de ben de oluyoruz. Ayrıyeten başka aşıları da olduk. Gerektiği vakit aşı oluyoruz.” dedi.

“Grip aşısını olmayı devlet verirse düşünürüm” diyen 63 yaşındaki başka vatandaş da şunları söylemiş oldu:

“Ücretli almak istemem. Valla aşının fiyatı değerli. Emekli beşere hayli değerli bunlar. Devlet emeklilere bence bunu parasız yapması lazım. Geçen yıl da olmadım grip aşısını. Lakin olağan aşılarımızı olduk. O denli bir aşı yoktu esasen. Koronavirüs aşımı 3 doz oldum. Sinovac ve biontech olarak. Valla ben grip aşısı da olmuyorum grip de. Tahminen bu yaşıma kadar bir sefer grip olmuşumdur. Topluma fazla girmez, hapşıran insanların yanında durmazsanız uzak durursanız grip olmazsınız.”

“sıradan değerliymiş bu yıl”

Daha evvel grip aşısı olduğunu kaydeden diğer bir vatandaş ise “Bu yıl da olmayı düşünüyorum. Grip aşılarının şu an eczaneye gelmiş olduğunun haberini aldım. En kısa vakitte olmayı düşünüyorum. Yeni fiyatlardan maalesef haberim yok. sıradan kıymetliymiş bu yıl. Bence sıhhat her şeyden daha değerli. İmkanlar dahilinde hangisi olursa onu olmayı düşünüyorum.” dedi. (ANKA)