Matematik problemelerini çözmek isteyenlerin aradığı kitap çıktı

DrEmel

Global Mod
Global Mod
Namı ta Uzakdoğu’ya kadar ulaşarak Çincede ve Korecede yayımlanan “Bir Matematik Hikâyesi” kitabının yaratıcısı Sümeyra Hoş, artık de zihinlerde şimşekler çaktıran sorunların peşine düşüyor.

“Ben Bu Sorunları Çatır Çatır Çözerim” ile okurlarını sözcüklerin arkasına saklanmış sayıların gizemini keşfe çıkaran müellif; kaleme aldığı kısa hikayelerin ortasına “itinayla” yerleştirdiği sorunlar yoluyla, matematiğin günlük hayatımızdaki yerine de vurgu yapıyor.

Sorun çözerken izlenmesi gereken basamakların nasıl uygulanacağını ufak ipuçları eşliğinde gösteren kitap, mizahtan beslenen eğlenceli üslubuyla bu alanda hazırlanmış tüm kılavuz yapıtlardan ayrışıyor.

Sümeyra Hoş, matematiğin korkulacak bir ders olmadığını göstermek için çıktığı serüvende bir daha elini taşın altına koyuyor ve çocukların sorunlar karşısında özgüvenli bir yaklaşım sergileyebilmeleri için fazlaca değerli bilgiler paylaşıyor.

Bir matematik öğretmeni anlatıyor…

Sorun deyip geçmeyin sakın!

Geçtiğimiz yıl raflara giren “Bir Matematik Hikâyesi” ile, matematik dersine karşı istemsizce geliştirilen önyargıları hayatın ortasından örneklerle bertaraf etmeye çalışmış, birden fazla sefer farkında bile olmadığımız durumlarda matematiği nasıl da ustalıkla kullandığımızı çocuklara göstermeyi hedeflemiştim. Matematik alanında etkin misyon alan bir eğitimci olarak matematik öğretiminde birtakım mevzuların başkalarına kıyasla zihinleri biraz daha zorlayabileceğini kabul etmek gerekiyor. Bunun emsalsiz en birincil örneği ise sorunlar…

Matematikte başarılı, algısı yüksek öğrencilerin bile sorun çözme konusunda zorlanması, sorun çözmeye yönelik bir kitap yazma gerekliliği konusunda bana esin verdi. Girdiğim derslerden elde ettiğim izlenimlere nazaran; çocuklar okudukları sorunları tam olarak anlamadan, kendilerine verilen sayıları nasıl kullanacaklarına karar vermeden; tahlile giden yolu daha evvel karşılaştıkları sorunlarda “ezberledikleri” yönetmeleri uygulamakta arıyorlar. halbuki her sorunun kendine has bir hikayesi, cümle yapısında yer alan ayrıntıların zihinlerde çizmesi gereken bir resmi var. İşte tam da burada hayal gücümüz devreye girmeli ve anladıklarımızı matematik bilgimizle harmanlayıp tahlile ulaştırmalıyız.

çabucak hemen okurla buluşan “Ben Bu Sorunları Çatır Çatır Çözerim” ile, sorunların çizdikleri fotoğrafın gerçeklikle kontağını ortaya koymayı ve tahlil yoluna doğu atılacak her adımın sıradan bir sistematiğinin olduğunu göstermeyi amaçlıyorum.

Emin olun, sorun çözmek sanıldığı kadar kolay olsa gerek!
Ve artık tüm bu “karmaşık” süreci hafifçeletecek şahane başucu kitaplarımız var!
Birazcık hayal gücü, birkaç sıradan adım kararında sorunları çatır çatır çözmek işten bile değil…